Новини

Всі новини
2018-02-04

Як живеться Більшівцівській ОТГ в новому статусі

Більшівцівська селищна об’єднана територіальна громада була утворена 13 вересня 2016 року шляхом об’єднання Більшівцівської селищної ради та Жалиборівської, Кінашівської, Кукільницької, Курівської, Нараївської, Подільської, Яблунівської сільських рад Галицького району. На території громади функціонують 4 школи, дитячий садок, поліклініка, ФАП, станція швидкої допомоги. Об`єднана територіальна громада робить обережні, але впевнені кроки на шляху до самоутвердження у статусі самостійної адміністративної одиниці. Проблем не бракує, але громада докладає максимум зусиль, щоб успішно функціонувати.

Щоб побачити, як живеться ОТГ в новому статусі, 1 лютого до Більшівців завітали голова обласної організації, депутат обласної ради Богдан Станіславський, помічник нардепа Тараса Пастуха Олег Кушнір та Олег Токарчук депутат, голова фракції «Об’єднання Самопоміч» в Івано-Франківській облраді. Їх гостинно зустрів голова Більшівцівської ОТГ Василь Саноцький. Він ознайомив із роботою виконавчих органів громади, поділився управлінським досвідом, розповів про першочергові питання та проблеми, які довелося вирішувати ОТГ, зазначивши, що і він, і його працівники поглиблюють свої знання та здобувають досвід, відвідуючи багато семінарів і тренінгів з питань децентралізації, що відчутно допомагає у налагодженні роботи та складанні плану розвитку ОТГ.

В ході візиту представники «Самопомочі» відвідали Більшівцівську лікарню. Як розповідає головний лікар Богдан Іжицький, три роки тут не приймали пацієнтів вийшов термін дії ліцензії. На шостій сесії селищної ради сьомого скликання було прийнято рішення про відновлення її роботи. Згідно з ним, комунальну організацію Більшівцівська районна лікарня було перейменовано в комунальний заклад «Більшівцівська лікарня» Більшівцівської селищної ради об’єднаної ОТГ Галицького району. Було затверджено в новій редакції Статут комунального закладу та доручено головному лікарю виготовити ліцензію на право медичної діяльності та інші установчі документи, необхідні для роботи.

«Громада вирішила, що є потреба у такому закладі. Щоб функціонували бодай терапевтичне та неврологічне відділення. В ОТГ входять села, які знаходяться на відстані 16 кілометрів від Більшівців. І пацієнти мають труднощі з доїздом додому. А після прийому препаратів, чи проведення певних процедур можуть бути й побічні ефекти. Тому важливо, що люди зможуть залишатися під наглядом медиків», — розповідає головний лікар Богдан Іжицький.  — «Плануємо розпочати повноцінну роботу до квітня цього року».

За підтримки обласного осередку «Самопомочі» в лікарню закупили біохімічний аналізатор крові. Богдан Іжицький висловив вдячність за внесок у розвиток медзакладу, адже застаріле обладнання є однією з його основних проблем. Подякував за цінний внесок у розвиток місцевої медицини і голова ОТГ Василь Саноцький: «Хороше обладнання це запорука успішної роботи лікарні. Щоб люди не їздили десь до Галича, чи до області, а могли отримати медичні послуги на місці».

«Кадровий ресурс, технічне забезпечення є ключовими питаннями», каже лікар Лідія Олександрівна. «Близько 700 людей проходять через денний стаціонар. І дуже хочеться допомагати цим людям, хочеться, щоб лікарня функціонувала повноцінно. Зараз така ситуація в країні, що багато пацієнтів не мають грошей на лікування. А медичні заклади часто не можуть забезпечити їх елементарними засобами».

За словами депутата обласної ради Олега Токарчука, відповідальність місцевого самоврядування в тому, щоб ті препарати, які використовуються щоденно, можна було передбачити пацієнтам безкоштовно. «Якщо взяти до прикладу вашу лікарню, то передбачити кошти на елементарні медичні засоби, як от шприци, чи фізрозчини, орієнтовно на 700 пацієнтів — цілком можливо. Це будуть невеликі гроші в розрізі загального бюджету, але це вже значне полегшення для людей», зазначив він.

Не менш важливо мати і бачення розвитку лікарні. І не так на словах, як документально.

«Треба розробляти кошториси, проекти. Фактично, треба писати покрокові інструкції перетворення медичного закладу, конкретизувати всі потреби. Зараз у вас є основний ресурс люди. Все решта може додатися.  А як не буде персоналу не буде лікарні», підкреслив депутат облради Богдан Станіславський.

В ході візиту представники депутатського корпусу Івано-Франківської обласної ради відвідали і Більшівцівську загальноосвітню школу  I-III ступенів, яка з 1 вересня минулого року запрацювала у новому форматі. Однією з перших на Прикарпатті вона стала опорною школою.  І є своєрідним освітнім центром у кількох населених пунктах, де має свої філії — заклади нижчих ступенів, учні яких продовжують своє навчання в опорній школі. Більшівцівська ЗОШ має чотири філії — Яблунівську школу I ступеня і Хохонівську, Староскоморохівську та Нараївську школи I-II ступенів. За словами директорки  закладу Наталії Самочко, підвезення учнів зі шкіл-філій до опорної школи відбувається чітко і без збоїв. Для цього заклад отримав три нові автобуси. Зараз в закладі навчаються 294 учні та працюють 40 педагогів.

«Процес реорганізації наших філій був болючим, бо він стосувався людей, робочих місць», — зауважує Наталія Михайлівна. — «Це була досить копітка робота. Довелося багато працювати з педагогами, з батьками. Це природно, адже ми завжди боїмося того, що невідоме. Великий плюс створення опорних шкіл полягає в тому, що діти отримали доступ до кращої освіти та соціалізації. Для таких учнів почати навчатися в класі, де є 28-30 дітей, великий прорив і позитив, вони вчаться жити в соціумі, спілкуватися з однолітками».

Директорка погоджується, що з реорганізацією Більшівцівської школи в опорну в неї додалося роботи та відповідальності. Але це дало можливість дітям малокомплектних шкіл отримали шанс навчатися в повноцінному навчальному закладі з великою наповнюваністю учнів, з висококваліфікованим педагогічним колективом і сучасною матеріально-технічною базою.

«Школа — це просто споруда. Важливим є її наповнення — досвідчений колектив педагогів, діти, які прагнуть навчатися. Важливою є таємниця навчального процесу, який відбувається за дверима класних кімнат. Можна «нафарширувати» школу різним приладдям, забезпечити комп’ютерною технікою. Але велика біда, якщо з ними нема кому працювати. Важко побудувати команду, яка б діяла спільно, думала спільно. Та якщо це зробити, то школа починає діяти, як єдиний організм», — каже Наталія Самочко.

Цього навчального року 28 першокласників у Більшівцівській школі почали навчатися у двох класах за стандартами «Нової української школи». Де вчитель насамперед друг наставник для учнів. Уроки проходять нестандартно, у дружній атмосфері. Вчителі не нав’язують свої ідеї, дослухаються до думок школярів, радяться з ними. Дещо змінилися і навчальні плани. В дітей багато інтегрованих уроків, які включають в себе одразу декілька предметів. Різні види діяльності (художньо-трудова, малювання, читання, слухання тощо), які притаманні урокам інтегрованого змісту, роблять їх цікавими, запобігають стомлюваності дітей, посилюють інтерес до навчання та школи в цілому. Досвід проведення інтегрованих уроків засвідчив, що їх методика вимагає дуже високого професіоналізму та ерудиції вчителів.

«В проекті треба викладатися на повну. Важлтиво, щоб були захопливі заняття, щоб можна було зацікавити дітей, щоб вони із задоволенням приходили в школу. Для цього і самим потрібно багато вчитися, постійно підвищувати рівень своєї кваліфікації», додає вчителька початкових класів Оксана Михайлівна.

Для першачків тут виділили окремий корпус, де облаштували все необхідне для проведення занять.

 

 

Депутат обласної ради Богдан Станіславський каже, що такі передові школи є велике бажання підтримувати: «Більшівцівська школа показує, що реформи заважають проводити популізм і непрофесійність. Та якщо є люди, які не бояться змін, які знають свою роботу, то в підсумку ми бачимо успішну діяльність. І такі заклади треба ставити в приклад для наслідування».