Новини

Всі новини
2017-05-14

«Самопоміч» пропонує вирішити проблеми Домбровського кар’єру на законодавчому та місцевому рівнях

12 травня депутати обласної ради оглянули Домбровський кар’єр поблизу Калуша. Саме там відбулася виїзна сесія, присвячена екологічним питанням.

В межах Домбровського кар’єру утворюється просідання притоки Дністра, що загрожує місцевим мешканцям втратою питної води.

Юрій Садовий, геолог, представник науково-дослідного інституту, розповів, що у цьому місці у 50-х роках видобували калійні солі відкритим методом – всі роботи здійснювалися на поверхні. Домбровський кар’єр став єдиним у світі, де калійні руди видобували таким способом. Під час активної  експлуатації кар’єру діяла достатньо ефективна система відведення вод та атмосферних опадів, що запобігало загрозливій ситуації.

Після закінчення розробки опади та ґрунтові води постійно затоплювали кар’єр та руйнували його борти з боку річки Сівка. За останні роки ситуація погіршилася і ця територія стала зоною надзвичайної техногенної небезпеки.

Зараз розсоли – водні розчини з високою концентрацією солей,  спричинюють забруднення води і загрожують забрудненню річки Лімниця. Це призведе до забруднення водозабору річки Дністер.

Екологічну небезпеку для Калущини становлять відвали розкривних порід – насипи із пустих порід, одержувані при розробці родовищ корисних копалин.

«На сьогодні на відвалах номер один та два не завершені роботи з рекультивації, що загрожує утворенню карстів та засоленню вод», – каже представник екологічного управління Івано-Франківської ОДА Андрій Пліхтяк.

Із хвостосховищ (гідротехнічних споруд, призначених для захоронення відвальних відходів) розчини із високим вмістом солей просочуються до водоносних артерій у бік Кропивника, річок Млинівка та Лімниця.

dombrovskiy-karyer-kalush-01100

 

Домбровський кар’єр разом із полігоном гексахлорбензолу став місцем для захоронення гексахлорбензолу та інших потенційно небезпечних речовин. Зараз доволі складно відновити повну картину усіх хімічних сполук, які є на цій території. Відомо, що крім гексахлорбензолу, надра кар’єру та відвалів поглинули велику кількість будівельного та промислового сміття, різноманітні отрутохімікати, рідкий поліетиленполіамін та сіль, забруднену цією речовиною, відходи шпалерного та лінолеумного виробництв, великі ємності з фарбами, які часто тут же спалювалися, від чого могли утворюватися такі небезпечні сполуки як діоксини.

За словами геологів, у результаті явищ на Домбровському кар’єрі, хвостосховищах та відвалах розкривних порід ареал засолення становить близько тисячі гектарів. Це несе загрозу для довкілля та життя населення.

Ще однією проблемою є карстові провалля поблизу житлових масивів. Зокрема, провальна воронка номер 14 на вулиці Вітовського у Калуші розширюється з кожним роком.

Вирішення проблеми

Тарас Виноградник, керівник фракції «Самопоміч» в обласній раді зачитав пропозиції, які висунула на голосування партія «Об’єднання «Самопоміч», щоб вирішити екологічну проблему Калущини.

«Тільки «Самопоміч» ґрунтовно підготувалася до обговорення, щоб подати конкретні пропозиції», – прокоментував Тарас Виноградник.

Зокрема, «Самопоміч» звернула увагу на те, що всі говорили про спеціальний статус зони надзвичайної ситуації, але ніхто не перевірив, що термін дії цього спеціального статусу завершився в 2010 році.

«Цей статус потрібно поновити на законодавчому рівні», – зазначив Тарас Виноградник.

Щоб пришвидшити процедуру поновлення статусу, запропонували винести питання про поновлення статусу надзвичайної ситуації на засідання Ради національної безпеки та оборони України.

sesiya-01539

 

«Якщо спеціальний статус зони надзвичайної ситуації поновлювати через прийняття відповідного закону Верховною Радою України чи постановою Кабінету міністрів України, знову затягнемо надання Калущині спеціального статусу. Рішення РНБО може значно пришвидшити відновлення статусу, адже  це конституційний орган», – відповів на запитання колег по сесійній залі керівник фракції «Самопоміч» Тарас Виноградник.

«Самопоміч» запропонувала провести моніторинг рішення ВРУ від 2013 року про екологічні проблеми промислового комплексу Івано-Франківської області та забезпечити їхнє виконання у повній мірі.

«Було рішення, як уникнути цієї екологічної катастрофи, але ніхто не провів моніторинг: що профінансовано, що зроблено і яка якість виконаних робіт», – каже представник облради.

Тарас Виноградник та фракція «Самопоміч» запропонували профінансувати розробку генпланів сіл Кропивник, Пійло, Сівка-Калуська та Голинь. За словами політика, це потрібно, щоб уникнути будівництва над шахтними порожнинами.

«Людям можуть виділяли ділянки для будівництва, а під ними можуть бути шахтні провали та порожнини, – каже Тарас Виноградник. – Будинки можуть провалитись, а перелічені села не мають достатньо коштів, щоб розробити генплани. Тільки після розробки документації буде зрозуміло, які будинки є в небезпеці та яких людей потрібно відселити».

Також необхідно розширити перелік сіл, які підпадають під зону надзвичайної ситуації.

«Згідно з Указом президента та закону від 2010 року, зоною надзвичайної екологічної ситуації оголошено тільки місто Калуш, села Кропивник і Сівка-Калуська. Тоді забули про села Пійло та Голинь. А вони підпадають під цю територію», – каже Тарас Виноградник.

Для залучення у подальшому інвестора, який міг би вкладати гроші у відновлення територію Домбровського кар’єру, «Самопоміч» запропонувала сформувати інвестиційну пропозицію на базі рудника села Пійло.

dombrovskiy-karyer-kalush-01099

 

За словами Тараса Виноградника, пришвидшення процедуру санації ВАТ «Оріана» допоможе залучити інвестора для переробки розсолів Домбровського кар’єру та хвостосховища.

«Зараз відбувається санація цього державного підприємства в суді, а податкова інспекція заважає процесу, – каже керівник політсили в області. – Коли санація завершиться, тоді буде зрозуміло, що відбувається з майном ВАТ «Оріана». Тоді можна знайти інвестора».

Усі пропозиції, подані фракцією «Самопоміч» в обласній раді, одноголосно підтримані сесійним залом.

Відтак депутати проголосували за відповідне звернення до президента, Кабміну, Верховної Ради. Рішення підтримали одноголосно.

Загалом, фракція «Самопоміч» в обласній раді подала пропозиції, які конкретизували суть всього звернення.

«Ми подали конкретні пропозиції, за що нам дякували представники сільських громад та депутатський комплекс районної ради, – каже Тарас Виноградник. – Ми змогли розробити конкретні кроки для вирішення екологічної проблеми Калущини, бо спільно працювали з депутатами міста Калуша та представниками районної організації».

dombrovskiy-karyer-kalush-01166