Новини

Всі новини
2019-01-28

Приховані проблеми франківських медиків

Скільки б не було прихильників чи противників медичної реформи, вона активно впроваджується у нашій країні. Напевне, шановний читач вже уклав з лікарем декларацію або ж якраз вибирає до кого піти. Час від часу ми чуємо заяви про реформу з телевізора, преси чи інтернету. Попри те, справжні зміни відбуваються всередині галузі, і якщо ви не медик – скоріш за все ви не знаєте всіх новацій.

А новації дійсно серйозні. До прикладу, мережу дорослих та дитячих поліклінік в Івано-Франківську об’єднали у єдину структуру з довгою назвою “Комунальне некомерційне підприємство “Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради” (далі – КНП “ЦПМКДД”). Нове підприємство – нові виклики, які в основному лягли на плечі рядового персоналу лікарів та медсестер.

Франківським лікарям не доплатять зарплати?

В першу чергу – лікарям довелося переукладати декларації для нової установи. Ніякого технологічного рішення для цього не було здійснено, тому  вони заново вводили дані в систему. Давайте порахуємо. КНП “ЦПМКДД” з’явилося біля півроку тому. За інформацією одного з лікарів міської дитячої поліклініки, вказівка переукладати декларації з’явилася в середині грудня. Дитячий лікар може мати від 500 до 900 пацієнтів. А згідно з наказом №210 від 5.12.2018, зарплата буде розраховуватися від кількості укладених декларацій станом на перше січня 2019 року. Тобто, лікарі за умовних 20 днів мали переукласти від 500 до 900 декларацій. Навіть якщо це можливо, чи не виникне у Національної служби здоров’я України запитань так, як це сталося у Калуші? Більше того, як лікар має власноруч заново ввести дані сотень пацієнтів за 2-3 тижні, яких вводив перед цим півроку чи навіть рік? Чи все-таки він має отримати нижчу зарплату, ніж заслужив? “Це не правильно. Медики мають отримати зарплату згідно з тими деклараціями, які підписані станом хоча б на середину січня”, – каже депутат міської ради від фракції “Об’єднання “САМОПОМІЧ” Іван Гарасимко.

Труднощі з викликом лікаря

Згідно з ще одним розпорядженням керівництва КНП “ЦПМКДД”, лікарі повинні обслуговувати пацієнтів і вдома. Але воно суперечить наказу МОЗ №504 від 19.03.2018 р., згідно з яким більше не існує дільниць. Окрім того, розпорядження керівниці установи п. Ольги Савчук не довели до відома лікарів, проте, широко розповіли про нього у ЗМІ.

Припустимо, що відновили виклики на дім. Знову рахуємо. Робочий день медичного працівника складає приблизно 8 годин. Відкинемо час на обід. Прийом лікаря у поліклініці чи відділенні складає 5 годин. Залишається три години на виклики додому. Добре, якщо це поруч з місцем роботи. Але ж знову, в рамках медичної реформи скасували поділ населеного пункту на дільниці. Тепер пацієнт умовно може жити на Пасічній, а мати лікаря, який працює на Каскаді. Як лікар має добиратися? Робочий транспорт йому не передбачено, як і безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Тобто, лікар й так недоотримає кошти за свою роботу, так і ще повинен витрачати їх на поїздку до пацієнта? “Об’єднання “САМОПОМІЧ” в Івано-Франківську виступає за скасування такого несправедливого рішення.

Окрім того, за якими критеріями лікарі повинні приймати виклик на дім? На сьогодні, як зазначали наші співрозмовники, їх немає. То чи повинен лікар їхати до когось додому, якщо ж натомість достатньо телефонної консультації?

Договір, якого ніхто не бачить

У кожному підприємстві між керівництвом та трудовим колективом укладається колективний договір. Він має регулювати виробничі, трудові і соціально-економічні відносини, а також узгоджувати інтереси працівників, власників та уповноважених ними органів. У єдиній медичній структурі Івано-Франківська (що існує вже півроку) його досі немає. Триває процес обговорення. І з проектом не все добре. Як розповіли нам лікарі, існуючий проект колективного договору є неповним, у ньому відсутні окремі додатки та положення. Є й пункти, що суперечать законам України та наказам МОЗ.

Як зазначають лікарі, спершу їм надали попередній проект колективного договору. Колектив сформував свої зауваження і подав їх як пропозиції до проекту. Натомість до сьогодні нового проекту з врахуванням цих пропозицій немає. Намагання ініціативної групи медиків поспілкуватися з п. Ольгою Савчук провалилися, причому відповідали лікарям у грубій формі.

То чому його досі не укладено? Адже це може кваліфікуватися як порушення законодавства про працю. І що робити з невідповідностями у проекті, коли пропозиції та зауваження не враховуються?

Відповіді на питання

Поставлені вище запитання сьогодні не мають відповідей. Вплинути на діяльність керівництва КНП “ЦПМКДД” може тільки міська влада. Але вона мовчить і не діє. Отже, за її мовчазної згоди медики Івано-Франківська можуть не доотримати чесно зароблені гроші, та ще й витрачати їх на вимоги, що суперечать українському законодавству.

Існування наглядової ради при цьому комунальному підприємстві, до якої б входили представники медичної установи та громадськості, могло б вирішити ці питання. Але рішення про створення таких рад при комунальних підприємствах, чого добивається фракція “Об’єднання “САМОПОМІЧ” в Івано-Франківській міській раді, блокується більшістю депутатів, які просто не голосують навіть за те, щоб розглянути це питання на сесії.