Новини

Всі новини
2017-07-16

Повернути Бурштинську ТЕС у власність народу: чому цього хочуть працівники та проти влада?

Сьогодні одним із провідних виробників електроенергії та тепла в Україні є публічне акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго». До складу товариства входять Бурштинська ТЕС, Ладижинська ТЕС та Добротвірська ТЕС, а також сервісні підприємства Галременерго, Львівенергоспецремонт, Львівенергоавтотранс, Західенергопостач. Географічно воно поєднує Івано-Франківську, Вінницьку та Львівську області.

З вересня минулого року на Бурштинській ТЕС розпочалися протести працівників підприємства. Робітники незадоволені умовами праці, рівнем зарплат та порушенням екологічного законодавства.

 

Хронологія та цифри

«Західенерго» створено в 1995 році Указом Президента «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України». Розпорядженням Кабінету Міністрів України 2011 року оголошено конкурс на продаж державного пакета акцій ПАТ «Західенерго». Він складався з 5768977 акцій, що становило 45,103 відсотка статутного капіталу товариства. Номінальна вартість акцій була 57689,77 тис. гривень.

Компанія ДТЕК, яка офіційно зареєстрована на Кіпрі, а власником є Рінат Ахметов, стала єдиним претендентом у конкурсі, тож придбала акції лише на 100 тис. грн дорожче від стартової ціни. До конкурсу холдинг ДТЕК вже володів 25,06% акцій ПАТ «Західенерго».

У 2012 році між Фондом держмайна та ДТЕК Холдінг Лімітет укладено договір купівлі-продажу. Відповідно до нього, покупець (ДТЕК) мав виконати свої інвестиційні зобов’язання.

Саме до цього пункту профспілка Бурштинської ТЕС має серйозні зауваження. Кажуть, що покупець їх не виконує.

 

Протести працівників

Близько року працівники Бурштинської ТЕС періодично виходять на акції протесту. За словами працівників, впродовж цього часу керівництво ТЕС скеровувало на підприємство комісії та створювало робочі групи.

Перший протест відбувся 29 вересня минулого року. Відтоді вимоги працівників не змінилися. Вони хочуть:

– підняти зарплату працівникам ТЕС;

– повернути надбавки за вислугу років;

– забезпечити виплату одноразової допомоги у зв’язку з відпусткою;

– повернути штатну чисельність працівників.

За словами голови профкому Бурштинської ТЕС Руслана Карвацького, у 2014 році незаконно внесли зміни в колдоговір підприємства. Відповідно до нової редакції, забрали вислугу років, яка була у розмірі 30%. В інвестиційних зобов’язаннях був пункт про поетапне підвищення заробітної плати працівникам. За словами Карвацького, покупець цю норму не виконує.

«Затримок у виплаті зарплат у нас нема. Але людям неправильно визначають заробітну плату. До прикладу, працівники вахти приходять на 7 годину, а приймають зміну о 7.30. Цей час їм не оплачують, хоча мали б. Виходить, що за рік набігає велика кількість неоплачених робочих годин», – каже Руслан Карвацький.

Неправильне нарахування зарплати, яке вимагають переглянути працівники Бурштинської ТЕС, стосується невірного визначення ціни однієї години, згідно з місячною нормою робочого часу, невиплата у подвійному розмірі зарплати за роботу у святкові дні.

Щодо рівня зарплат, за словами Карвацького, керівництво Бурштинської ТЕС опирається на дані головного управління статистики Івано-Франківської області, де зазначено, що мешканці Бурштина заробляють найбільше в області. Такий високий показник є завдяки високим зарплатам на ДТЕК Бурштинській ТЕС, де середня зарплата становить 10 700 грн на місяць.

«На підприємстві працює 1 750 людей, з них 200 керівників, 200 інженерів, а всі інші – технічний персонал. Високий показник зарплат на підприємстві за рахунок високих зарплат менеджерів – вони заробляють до 100 тисяч грн на місяць. А 1 400 робітників отримують зарплати 6 000 – 6 500 гривень на місяць», – каже Руслан Карвацький.

Окрім вимог збільшити заробітну плату та зробити її перерахунок, працівники підприємства вимагають виплати допомоги на оздоровлення.

Є у працівників Бурштинської ТЕС зауваження і до виконання інвестиційних зобов’язань у частині охорони атмосферного повітря. Мова йде про скорочення викидів оксидів сірки, азоту та твердих часток.

«Працівники та жителі у зоні 30-ти кілометрів від ТЕС дихають цими викидами», – каже голова профкому Бурштинської ТЕС.

 

Залучення допомоги

Щодо порушень економічної діяльності товариства мають претензії і працівники Бурштинської ТЕС. За словами голови профкому підприємства Руслана Карвацького, раніше Бурштинська ТЕС продавала суху золу безпосередньо цементним заводам, зокрема ПАТ «Івано-Франківськцемент». Відповідно, отримувала додатковий прибуток.

«Власникам така ситуація не сподобалася, тому «ДТЕК Західенерго» уклало договір з ТОВ «ЮМГ ТРЕЙДІНГ», кінцевий бенефіціарний власник якої є Рінат Ахметов. Бурштинська ТЕС продає цій фірмі суху золу, шлак та інші відходи за ціною 136 грн, а вона продає цементним заводам за ціною від 288 грн. Тобто, заробляє мільйони гривень на екології Бурштина», – каже Карвацький.

Через невдоволення працівників Бурштинської ТЕС, у парламенті сформовано робочу групу за участю членів Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, Комітету з питань національної безпеки та Комітету з питань протидії корупції.

4 червня один із членів робочої групи, народний депутат України від партії «Самопоміч» Семен Семенченко зустрівся з громадськістю міста Бурштина. Через відсутність економічної стратегії держави та співпрацю Бурштинської ТЕС з шахтами на територіях, непідконтрольних Україні, нардеп запропонував «відібрати Бурштинську ТЕС у проросійського олігарха Ахметова за невиконання взятих на себе інвестиційних зобов’язань».

«Водночас вона не повинна дістатися іншому олігархічному клану і так само стати «дійною коровою» для чиновників-корупціонерів. Тому пропоную залишити основну частину в державній власності, а решту повернути працівникам Бурштинської ТЕС і так само передати громаді Бурштина та Івано-Франківській області (розпорядниками можуть бути, наприклад, міська і обласна ради)», – зазначив Семен Семенченко.

 

Дії на місцевому рівні

Керівник обласного осередку партії «Самопоміч» Тарас Виноградник наголошує, що «Самопоміч» – лише одна з тих партій, які підтримали позицію законного позбавлення Ахметова права власності на Бурштинську ТЕС.

«Самопоміч» не стоїть на насильницьких позиціях або на інших засадах, щоб зашкодити державі, – каже Тарас Виноградник. – Але за виконання законів будемо боротися».

Зокрема, щоб врегулювати ситуацію в правовому полі, комісія обласної ради з питань захисту прав людини, законності, правопорядку, антикорупційної політики, люстрації та очищення влади вирішила винести на розгляд сесії звернення про перевірку умов приватизації та виконання взятих на себе інвестиційних зобов’язань з боку ПАТ «ДТЕК Західенерго».

«Держава має 25% акцій у «ДТЕК Західенерго». Щоб перевірити дохід держави – чи отримує вона дивіденди від виручки підприємства, комісія підготувала звернення до керівництва держави. Перевірка на державному рівні стосується сплати в державний бюджет податків, зокрема екологічного податку, та чи держава отримує дивіденди від господарської діяльності «ДТЕК Західенерго», а саме від Бурштинської ТЕС», – каже Тарас Виноградник.

Окрім того, комісія ініціювала проведення перевірки на Бурштинській ТЕС. Для цього запропонували створити тимчасову контрольну комісію. Вона має перевірити, чи задоволений трудовий колектив Бурштинської ТЕС та мешканці Бурштина умовами праці.

На президії обласної ради депутати не підтримали винесення цих пропозицій у сесійний зал.

«Під час голосування стало зрозуміло, що ситуація навколо Бурштинської ТЕС набула політичної складової. Адже «за» проголосували члени президії від політичних сил «Свобода», «Укроп», «Батьківщина», «Самопоміч» і «Воля». Не підтримав тільки «Блок Петра Порошенка», яких є четверо у складі президії», – коментує Тарас Виноградник.

Проте, на сесії облради після довгого та детального обговорення депутати у кількості 68 осіб прийняли проект рішення про звернення до керівництва держави, щоб перевірити на державному рівні виконання інвестиційних зобов’язань Бурштинською ТЕС. Пропозицію про створення комісії на місцевому рівні підтримало 45 депутатів.

«Те, що ми хочемо перевірити на вищому рівні, мають зробити за результатами нашого звернення вищі органи. Ми ж на обласному рівні маємо перевірити, чи виконується зобов’язання «ДТЕК Західенерго». На місці можемо перевірити і самі контролювати, щоб потім ніхто не казав, що приїжджають чужі, незрозумілі люди для цієї справи», – переконаний депутат облради від партії «Самопоміч» Тарас Виноградник.

Коментувати ситуацію навколо Бурштинської ТЕС керівництво та прес-служба підприємства категорично відмовилися.