Новини

Всі новини
2017-07-14

На Франківщині планують створити єврейський меморіальний комплекс

На місці колишнього колгоспу в селищі Обертин Тлумацького району віднайшли руїни єврейського поховання. Зараз на цьому місці планують спорудити меморіальний комплекс.

Після війни радянська влада повністю зруйнувала цвинтар. На його місці  побудували різноманітні приміщення комунальних підприємств. Надмогильні плити використовували як будівельні матеріали.

Депутат обласної ради від партії «Самопоміч» Богдан Станіславський викупив ці приміщення і землю у приватну власність. Залишити знахідку без належної поваги не зміг.

«На місці, де лежать кості, ми не могли нічого ані валити, ані будувати. Це мене мучило», – розповідає Богдан Станіславський.  

А цього року вдалося запросити вихідців з Обертина з єврейським корінням, які живуть в Ізраїлі. Кристина Кармі була наймолодшою донькою фотографа, чию родину тут розстріляли. Їй одній вдалося врятуватися. Про це вона навіть написала книгу – «Правдиві дороги провидіння у моєму житті». Саме книга і надихнула Богдана Станіславського на відновлення меморіального комплексу.

Як облаштують цвинтар спільно вирішуватимуть представники єврейської та української громади. Для цього вже провели круглий стіл «Пам’ять творить історію».

Достеменно визначити, скільки було поховань, вже неможливо. Однак місцева влада планує зібрати євреїв з усього світу, які мають коріння в Обертині, та з’ясувати їх бачення щодо спорудження меморіального комплексу.

«Є така думка, що зараз йде експансія жидів на наші землі. Так, хай вони приходять, нема питань. А за цей час наша українська еліта укріпилася трохи, і нам треба наші інтереси відстоювати, – додає Богдан Станіславський. – Треба не забувати, що ми є українська інтелігенція, яка би мала відповідати за розвиток нашої землі та держави»