Новини

Всі новини
2018-10-04

Богдан Станіславський радить громадам відстоювати свої права і проявляти ініціативу

Депутат обласної ради, керівник обласного осередку ПП «Об’єднання «Самопоміч» Богдан Станіславський провів черговий виїзний прийом у селах Королівка, Колінці та Гринівці.  Всі ці села входять до складу Тлумацької ОТГ. Тож є схожі проблеми, а є і у кожного свої.

Виїзний прийом відбувався напередодні професійного свята освітян, і тим прикріше було чути від вчителів цих трьох сіл нарікання, що заробітну плату вони не отримали за липень, серпень, вересень.

– За які кошти утримувати сім’ю? Нам що, у кредит купувати продукти чи в автобусі говорити, що через три місяці розрахуємося за проїзд?

– Створювали ОТГ – обіцяли золоті гори, а вийшло так, що й на зарплату не вистачає?

– Може, це спеціально, аби нашу школу закрити? – емоції освітян можна зрозуміти.

Одразу після виїзного прийому Богдан Станіславський поцікавився цифрами заборгованості і термінами її погашення. В Тлумацькій ОТГ запевнили, що більше половини коштів саме того дня розподілено, незабаром вчителі отримають й іншу частину боргу.

– Мені видається, що ситуація з заборгованістю – це компроментація децентралізації – найуспішнішої наразі реформи, спрямованої на надання повноважень на місцях, – вважає депутат обласної ради. –  ОТГ отримали фінансову незалежність, а тепер у столичних кабінетах вирішили її обрізати, фактично залізли в кишені місцевих громад. Хто повинен нести відповідальність за таку заборгованість, чи нема у цьому вини уряду, чи це не спроба перенести її на роботодавця?

Невиплату заробітної плати Богдан Станіславський називає гріхом, а вчителям радить об’єднуватися для відстоювання своїх прав. ПП «Самопоміч», зокрема, ініціює створення асоціації педагогів.

У двох селах є проблеми з дитячими садками: бракує коштів на завершення будівництва. У Королівці, де 180 дітей дошкільного віку, починали одну будову, зараз вона стоїть пусткою і розвалюється. Згодом зробили прибудову біля школи, є приміщення, вставлені вікна-двері, однак всередині ще багато дороговартісних робіт. З 1989 року будують садок і у Гринівцях, та не можуть ніяк закінчити. Можливо, варто, як запропонував Богдан Станіславський, не чекати повного закінчення будівництва і починати облаштовувати садок на другому поверсі, а паралельно завершувати інші роботи.

У цих же селах нема клубу, а в Королівці навіть посада старости наразі вакантна. Депутат обласної ради, розповідаючи про досвід Польщі, де громади створюють свої молочарні чи невеликі підприємства, на волонтерських засадах організовують пожежні команди, радить людям проявляти більше ініціативи і пробувати різні варіанти додаткового заробітку і організації сільського побуту: приміром, виготовлення вареників чи заморожування овочів при шкільній їдальні, заготівля шипшини чи фруктів з шкільного саду, використання шкільного актового залу для виступів аматорських колективів, якщо нема клубу, чи проведення урочистих подій.

– Село треба рятувати, і для цього самоорганізовуватися, – зазначає Богдан Станіславський. – ПП «Об’єднання «Самопоміч» у селах і містах проводить школу лідера серед молоді, плануємо також започаткувати школу фермера. Ми можемо надавати консультативну, юридичну допомогу. Було б бажання все робити по-господарськи. Ми чули нарікання на орендарів: і що дороги своїм транспортом нищать, і що кроплять поля, а люди хворіють. То, може, варто створити громадську організацію з умовною назвою «Захист довкілля» і відстоювати свої права?

У Королівці конкретною спільною справою може стати облаштування цвинтаря. Домовилися про толоку: від ОТГ – техніка, а селяни вийдуть, щоб розчистити для екскаватора чи трактора дорогу, прибрати сміття.

– Мусимо самі собі допомагати, – зазначив Богдан Станіславський. – Разом стати – разом робити.

Традиційними під час виїзного прийому, як і в інших селах, були питання субсидій і пенсій, медичного обслуговування і доріг. Можна було виміряти артеріальний тиск і цукор в крові у рамках програми «Медицина для всіх». Можна було також отримати консультації спеціаліста з нарахування і перерахунку пенсій у рамках програми «Самопомочі» «Пенсійний калькулятор».

Ярина Рудківська.