Новини

Всі новини
2018-09-24

Богдан Станіславський: найбільше багатство – земля, найбільша сила – згуртованість

З православним святом Михайлове чудо співпав черговий виїзний прийом депутата обласної ради, керівника обласного осередку ПП «Об’єднання «Самопоміч» Богдана Станіславського у селах Яківка, Гончарів, Жуків Тлумацького району.  Розпочався він з участі депутата у Службі Божій у храмі Яківки і з перших прохань парафіян про допомогу у впорядкуванні дороги, а також очищенні криниці біля церкви. Там багато років проводиться Водохреща, і громада хоче облаштувати це місце, як у селах Гавриляк і Гарасимів.

Питання доріг люди піднімали у трьох селах, де проходив прийом. Але і громади повинні долучатися до ремонтів, взявши на себе підготовчі роботи. Як і до вирішення проблем зі сміттям. Не чекати, поки хтось приїде його забирати, і тим більше не робити стихійні сміттєзвалища у навколишніх лісах чи полях, а шукати варіанти, вигідні громаді. Про це говорили у Жукові. І наводили приклад села Жабокруки, де один з жителів погодився раз на місяць вивозити сміття з Хотимирської сільради. За словами сільського голови Дмитра Капуляка, сільрада надаватиме для цього пальне.

Традиційно у людей багато земельних питань. З одного боку, нарікають на агрофірми, мовляв, дали землю, а тепер її «кроплять хімією, людям стає зле», з іншого, визнають, що самі землю не могли б обробити.

– Громади повинні усвідомити, що земля – це їхнє найбільше багатство, – зазначив Богдан Станіславський. – Як примусити монополістів: газовиків, енергетиків, залізничників гідно платити громадам за землі, де прокладені трубопроводи, електроопори чи колії? Як привабити у села нових інвесторів? Щоб дати пропозиції щодо землі, треба спочатку зробити порядок з землею, провести її інвентаризацію, щоб знати, кому належить, зробити аналіз грунтів. А потім шукати інвесторів.

У Гончареві, приміром, нарікають, що у місцевого саду наразі два власники, і як результат – «скоро буде ліс, лиси вільно бігають». Шукають інвестора на сад і у Яківці. Соціальний кооператив «Файні ябка» з Обертина допоміг би з навчанням, як закладати і доглядати за садами. І не потрібні чужі інвестори, а місцеві люди мали б і працю, і доходи.

Бо з працевлаштуванням у селі сьогодні складно. Тому виїжджає молодь до великих міст чи за кордон, а залишаються здебільшого старші люди. У Жукові почули: клуб без зав. клубом. Лише кілька місяців тому за сприяння депутатської фракції «Самопоміч» проведений ремонт цього клубу, і шкода, щоб ця праця, до якої долучилася і громада, пропала марно. Домовилися: сільська рада подбає про музичну апаратуру, а молодь, яка зацікавлена мати місце відпочинку у своєму селі, а не ходити по сусідніх селах, допоможе з пошуком завідувача.

Схожа ситуація донедавна була і у Гончареві: клуб теж відремонтований, але керівника не було. Тепер уже оформляється на роботу працівниця Марія Фареняк. Але у цьому селі інша проблема: ФАП без зав. ФАПом. Та і приміщення медпункту в аварійному стані, на опалення витрачаються великі кошти. Є пропозиція перенести ФАП до сільської школи, тим більше, що там немає медпрацівника.

Між тим звертання сільських людей до медичного намету, який було розгорнуто під час виїзного прийому у селах у рамках проекту «Медицина для людей», показали, що проблем зі здоров’ям у людей чимало, але не всі про нього дбають, а дехто не вірить у зміни в медицині.

– Є спротив реформам, але вони необхідні, – зазначив Богдан Станіславський. – Суть основної зміни: гроші підуть конкретно за людиною, а не в один котел. Наразі ми приїхали до вас з наметом, а зараз завершується створення районного центру первинної  медико-санітарної допомоги, через півтора-два місяці будуть ліцензії у сімейних лікарів і вони приїжджатимуть до вас.

Традиційно багато запитань у людей і щодо субсидій, а до зими їх буде ще більше. Тому депутат обласної ради вважає, що доцільно було б їздити на прийоми у села з спеціалістом з субсидій.

Ярина Рудківська.